Uluslararası Kaleiçi Old Town Festivali. Dünün izleriyle bugünün coşkusunu birleştiren bir sentez.
“Tarih içinde kültür ve sanat”

Kaleiçi Old Town Festival

Festival

Her türden kültürel ve sanatsal etkinliğin bir arada ve iç içe yaşandığı, herkesin katılıp izleyebildiği, hayatın kendisinin yaşandığı, yaratıcı-üretici özelliklerin geliştirildiği bir festival… Gerek ulusal, gerekse uluslararası toplumsal ilişkiler açısından büyük önem taşımakta. Uluslararası Kaleiçi Old Town Festivali, Kaleiçi’nin yaşam sevinci olacak.

Kaleiçi’nde yaşayan insanların gönüllü katkılarının yanı sıra sivil kamu birlikteliğinin bir örneğini yansıtıcak festivale, dünyanın birçok ülkesinden “Old Town”a sahip kentlerin yanı sıra ülkemizden kentler de davetli.

Şenlikler ve festivaller yüzyıllardır toplumların çeşitli kesimlerini bir araya getiren yaşam, paylaşım ve dayanışma alanları oldu. Uluslararası Kaleiçi Old Town Festivali de coşku ve dayanışma duygularını harekete geçirebilecek gücün kaynağı olacak...

“Kaleiçi Old Town Festivali” ile eski şehirlere özgü müzik, yemek, folklorik/geleneksel kıyafet ve mimari kültürel öğeleri Kaleiçi’nde sergileyecek, birlikte paylaşacak ve festival eşliğinde kutlayacak. Eski şehirlerin kültürel miras sergileri, fotoğraf sergileri ve kültürel miraslarını nasıl korudukları ile ilgili anlatımda bulunacak konuşmacıları ile eski şehirlere özgü yaşamlar Kaleiçi’nde paylaşılacak.

Kültür ve sanatı, tarih ve turizmle bütünleştirecek bu festivale siz de katılın birlikte olalım.


Kurumsal Ortaklar

Festivaller, gönüllü katılım ve dayanışma ile büyür, gelişir. Paydaşları olan festivaller halkın gönlünde yer tutarlar. Sivil dayanışma, içselleşmiş festivalleri yaşatır.
Program

Dolu dolu bir yaşanacak bir dört gün...

18:00 - 19:00Onur Konuğu Küba EtkinlikleriHadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
19:00 - 20:00Festival Açılış SeremonisiHadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
20:00 - 22:00Küba GecesiHadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
22:00 -        Kaleiçi GeceleriKesik Minare
11:30 - 17:00Sufi Müzik Dinletisi & Sema GösterisiYivli Minare
17:00 - 18:00Merakın Peşinde & Tarihin İçindeKaleiçi Sokakları
18:00 - 20:00Hıdırellez EtkinlikleriHadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
20:00 - 22:00Hıdırellez Konseri - Cenk Bosnalı & Djambo Agusevi OrkestrasıHadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
22:00 -        Kaleiçi GeceleriKesik Minare
05:30 - 17:00Hıdırellez Dileklerinin Denize Atılması & Tekne Gezisi Yat Limanı
17:00 - 19:00Merakın Peşinde & Tarihin İçindeKaleiçi Sokakları
19:00 - 20:00Festival EtkinlikleriHadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
20:00 - 22:00Atilla Atasoy Nostalji KonseriHadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
22:00 -        Kaleiçi GeceleriKesik Minare
17:00 - 19:00Merakın Peşinde & Tarihin İçindeKaleiçi Sokakları
19:00 - 20:00Festival EtkinlikleriHadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
20:00 - 22:00Kaleiçi’nde Jazz - Dolunay ObrukHadrianus Kapısı (Üç Kapılar)
22:00 -        Kaleiçi GeceleriKesik Minare
09:00 -        Yağlı Güreş FestivaliKonuksever Stadyumu

Tarih

M.Ö.2. yüzyılın ortalarında Bergama Kralı Attalos'un; adını alan Attaleia bugünün Antalya'sı Antik Pamfilya, Psidya ve Likya Bölgelerinin kesiştiği Anadolu'nun en bereketli coğrafyasında kurulmuştur.

Antalya, Osmanlı hakimiyetinden önce Antalya sırası ile Roma, Bizans ve Selçuk egemenliğinde kalmıştır. Antalya tarihi boyunca hep kültürün, sanatın mimarinin mitolojinin doruğudur.

Kaleiçi, Antalya'nın kalbi olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Şehrin ilk yerleşim alanı olduğu için "Eski Şehir" olarak ifade edilir.

Size, Türkiye’nin Akdeniz kıyısında yer alan turizm kenti Antalya’nın Muratpaşa İlçesi Belediye Başkanı olarak sesleniyorum. Sizi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Belediyemiz sınırları içerisinde bulunan yaşayan eski şehir Kaleiçi’nde düzenleyeceğimiz “Kaleiçi Old Town Festivali’ne davet ediyorum.

Dünyadaki eski şehirleri katılımcı olarak davet ettiğimiz bu festivalde, Kaleiçi’ne ve eski şehirlere dair bilinirliği sağlamayı ve eski şehirleri bir araya getirmeyi amaçlıyoruz.

Kaleiçi History
Kaleiçini Keşfet


Kaleiçini Keşfetmek


Kale İçi'nin dar sokakları ve yapıları Antalya tarihinin izlerini günümüze kadar getirmekte. Eski evlerin önemi sadece mimari açıdan değil, aynı zamanda insanların yaşam şekli, davranışları, gelenekleri ve sosyal yönleri konusunda da çok yararlı bilgiler aktarmakta. Bu sokaklarda, bu kimliklerde keşfe çıkmak hatta kaybolmak değerli bir kültürel zenginliktir.

Her köşesinde tarihten izler taşıyan, büyüleyici, özel ve otantik bir yerdir Kaleiçi.. Antalya Kaleiçi’ndeki birçok ev mimarisine sadık kalınarak restore edilerek kullanıma sunulmuştur.

Kaleiçi’nde bahçeler, meyve ağacları, yörenin mis kokulu rengarenk çiçekleri ve baharatları ile donatılmıştır. Yüksek duvarlarla çevrili bahçeleri, suların aktığı minik havuzları ile bu yeşil alanlar sizi dinlendirecek cennetten bir köşedir.

Kaleiçi tarihi içine sindirmiş geçmişten günümüze öyküler anlatır. Her yapının, her köşesinin bir hikayesi vardır. Kaleiçi’ne konuk olduğunuzda bu öyküleri dinlemeye doyamayacaksınız. Güler yüz ve alışıldık Türk konukseverliğine bu sohbetler de eklenince Kaleiçi’nde geçirdiğiniz her anınız daha da zenginleşecek, anlam kazanacak.

Özellikle akşam saatlerinde Beydağları’nı oluşturan sıradağların ve tepelerin geçirdiği renk değişmelerini Kaleiçi’nden seyretmeye doyum olmaz.

Kaleiçini Keşfetİletişim

Antalya Muratpaşa Belediyesi

Fener Mahallesi Tekellioğlu Caddesi

No: 63 / 07160

Muratpaşa / ANTALYA / TURKEY

info@kaleicioldtown.comKaleiçi App

Bizi takip edin. “Kaleiçi Old Town Festivali” süresince etkinlik bilgi ve süprizleri için bizi takip edin.